Araç Emniyet Kemer Sistemi

Araç Emniyet Kemer Sistemi Hakkında Bilgi

Otomobil içinde emniyet kemeri takmak yolcuların güvenli seyahat etmelerini sağlar. Olası bir kaza ya da sert bir fren anında yolculuk edenlerin oturdukları yerden fırlayıp cama çarpmalarını önleyen, emniyet kemeridir.

Peki araç  içinde tekerlekli sandalye üzerinde seyahat edenleri ne korur? Tekerlekli sandalyelerin ve üzerindekilerin güvenliğini sağlayan yine bu iş için özel olarak yapılmış emniyet kemerleridir.

Biliyor musunuz ki trafik kazalarında yaralanmaların önemli bir kısmı kaza yapan araç içinde yerinden fırlayıp yolcu veya sürücüye çarpan eşyalar yüzünden meydana gelir. Arka koltuğa koyulan bir dizüstü bilgisayar çantası bile kaza anında çok tehlikeli olabilir. Emniyet kemeri takmış olsalar dahi yolcular için en önemli risk, aynı araçta seyahat eden emniyet kemeri takmamış diğer yolculardır. Ortalama 60 kilo birkaç kişinin kaza yapan araç içinde birbirlerine kontrolsüz bir şekilde ve hızla çarptığını düşünebiliyor musunuz? Ya, o sırada yerine sabitlenmemiş bir tekerlekli sandalyenin aynı araçtaki kişilere nasıl zarar vereceğini? Hele üzerindeki engelli bireyin nasıl yerinden fırlayıp kendisini ve etrafındakileri yaralayabileceğini?

Allah korusun.

Tekerlekli sandalyeler araç zeminine kancalı kemerler ya da kilit mekanizmaları ile sabitlenmelidir. Ancak bu şekilde metalden yapılmış bu araçlar araba içinde güvenli hale gelirler. Tekerlekli sandalye üzerinde seyahat eden birey de normal yolcu kemeri gibi tek bir omuzdan ve bel hizasından kavrayan emniyet kemeri kullanarak güvenliği sağlanmalıdır.

Bu sistemler yolculuk anındaki titreşimlere dayanıklı, çözülmeyen ve yüksek hızlarda güvenliği sağlayan kalitede olmalıdırlar.

Araç zeminine monte edilen raylara ya da butonlara takılan retraktörler, kancalı kemerler olup gerginliğini sağlayacak yaylı mekanizmaya sahiptirler. Bu mekanizmalar normal emniyet kemeri gibi yavaşça çekildiğinde salan, hızla çekildiğinde kitleyen sistemlerdir.

Tekerlekli sandalyeyi önden ve arkadan tercihen toplam 4, ama en az 3 retraktör yardımı ile sabitleyebilirsiniz. Üzerinde seyahat eeden kişi tekerlekli sandalyenin kendi emniyet kemerini kullanabileceği gibi daha etkin bir güvenlik için bu iş için özel olarak tasarlanmış emniyet kemerlerinden de kullanabilirler. Tekerlekli sandalyenin üzerindeki emniyet kemerleri genelde kullanıcının tekerlekli sandalye üzerinden düşmesini önlemek için tasarlanmıştır. Ancak BELMO tarafından sağlanan özel yolcu bel ve omuz emniyet kemeri trafik kazası esnasında kişinin tekerlekli sandalyeden herhangi bir yöne fırlamasını önlemek amacı ile tasarlandığından yaşamsal öneme sahip rol üstlenirler.

Emniyet kemeri ile seyahat etmek kanuni mecburiyet olduğu kadar güvenliğiniz için de önemlidir.

BELMO tarafından sağlanan emniyet kemerleri yolculuğunuzun güvenli olmasına katkıda bulunacaktır.